Samsung Galaxy S26
Sony Xperia 1 IV
قیمت
بازار ایران
185,400,000 تا 226,600,000 تومان
162,740,000 تا 287,980,000 تومان
بین المللی
$900-$1,100
$790-$1,398
شبکه ها
تکنولوژی
GSM / HSPA / LTE / 5G
GSM / SIM / HSPA / LTE / 5G
تکنولوژی بیشتر
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900, SIM 1 & SIM 2
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100
HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / 800
تنوع پهنای باند بیشتر
LTE
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46
تنوع پهنای باند بیشتر
SA, NSA, SUB6
1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, SA, NSA, SUB6
تنوع پهنای باند بیشتر
5G
HSPA
LTE-A (up to 7CA)
HSPA
LTE-A (up to 7CA)
LTE-A
5G
HSPA
5G
HSPA
تنوع پهنای باند بیشتر
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، آنتن دهی گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung Galaxy S26 بهتر است. با بررسی تخصصی بین باندهای این دو گوشی، از لحاظ تکنولوژی هر دوی این گوشی ها دارای تکنولوژی GSM و HSPA و LTE و 5G می باشند. ولی گوشی Sony Xperia 1 IV دارای تکنولوژی SIM نیز هست.در مورد باندهای 2G هر دو از باند های GSM 850 و 900 و 1800 پشتیبانی می کنند.گوشی Samsung S26 دارای باند 1900 و گوشی Sony Xperia 1 IV دارای باند 1900, SIM 1 & SIM 2 نیز هستند. در کل باندها 2G هر دو گوشی عملکرد مشابهی دارند.
در مورد باندهای 3G هر دو از باند های HSDPA 850 و 900 و 1700(AWS) و 1900 و 2100 پشتیبانی می کنند. ولی گوشی Sony Xperia 1 IV دارای باند 800 نیز هست. در کل باندها 3G گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung S26 بهتر است.
در مورد باندهای 4G باند های پشتیبانی شده این دو گوشی کاملا متفاوت است و هیچ باند مشترکی ندارند. گوشی Samsung S26 دارای باند LTE و گوشی Sony Xperia 1 IV دارای باند 1 و 2 و 3 و 4 و 5 و 7 و 8 و 12 و 13 و 17 و 19 و 20 و 25 و 26 و 28 و 29 و 32 و 34 و 38 و 39 و 40 و 41 و 46 هستند. در کل باندهای 4G گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung S26 بهتر است.
در مورد باندهای 5G هر دو از باند های SA و NSA و SUB6 پشتیبانی می کنند. ولی گوشی Sony Xperia 1 IV دارای باند 1 و 3 و 5 و 7 و 8 و 20 و 28 و 38 و 40 و 41 و 77 نیز هست. در کل باندهای 5G گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung S26 بهتر است.
با اطلاعاتی که از این گوشی ها وجود داره میشه گفت که سرعت شبکه ای گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung S26 بهتر است.
تاریخ انتشار گوشی Samsung Galaxy S26 در ۲۰ اسفند ۱۴۰۴ می باشد که تقریبا 3 سال بعد از گوشی Sony Xperia 1 IV در ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ به بازار آمده است و جدیدتر است.
بدنه
149.6 × 71.7 × 7.2 میلی متر ( 5.83 × 2.8 × 0.28 اینچ )
165 × 71 × 8.2 میلی متر ( 6.44 × 2.77 × 0.32 اینچ )
عریض تر
167 گرم ( 5.89 اونس)
سبک تر
185 گرم ( 6.53 اونس)
جلو Gorilla Glass Victus 2,
عقب Gorilla Glass Victus 2,
قاب دور آلومینیوم (aluminum)
عقب Gorilla Glass Victus 2,
قاب دور آلومینیوم (aluminum)
جلو شیشه ای (Gorilla Glass Victus),
عقب شیشه ای (Gorilla Glass Victus),
قاب دور آلومینیوم (aluminum)
عقب شیشه ای (Gorilla Glass Victus),
قاب دور آلومینیوم (aluminum)
جذاب تر
تک سیم کارته ( Nano-SIM + Nano-SIM )
دو سیم کارته ( Nano-SIM, eSIM )
تنوع بیشتر
IP68 مقاوم در برابر گرد و غبار / آب (تا 1.5 متر و مدت 30 دقیقه)
IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins)
بهتر
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد گوشی Samsung Galaxy S26 ساختار بهتری از Sony Xperia 1 IV دارد.
حال می خواهیم کمی در مورد بدنه این گوشی ها صحبت کنیم. ابعاد گوشی Samsung Galaxy S26 برابر با 149.6 × 71.7 × 7.2 میلی متر و گوشی Sony Xperia 1 IV برابر 165 × 71 × 8.2 میلی متر است.همانطور که می بینید ارتفاع گوشی Sony Xperia 1 IV نسبت به گوشی Samsung S26 حدودا 15.4 میلیمتر بیشتر است که تقریبا زیاد است و تا حدودی ظاهر دو گوشی را از هم متمایز می کند. در مورد عرض نیز گوشی Samsung S26 نسبت به گوشی Sony Xperia 1 IV حدودا 0.7 میلیمتر بیشتر است که اختلاف بسیار ناچیز است که می توان آن را نادیده گرفت. ضخامت گوشی Sony Xperia 1 IV نسبت به گوشی Samsung S26 حدودا 1 میلیمتر بیشتر است که خیلی ضخیم تر است.
اما در مورد وزن این گوشی های باید بگوییم که گوشی Sony Xperia 1 IV نسبت به گوشی Samsung S26 تقریبا 18 گرم سنگین تر است که تفاوت زیادی ندارند و شاید موقع در دست گرفتن آن ها، اصلا این تفاوت را حس نکنید.
اگر بخواهیم در مورد جنس این گوشی ها صحبت کنیم، باید بگوییم که جنس جلوی گوشی Samsung S26 از Gorilla Glass Victus 2 و گوشی Sony Xperia 1 IV از شیشه ای (Gorilla Glass Victus) است. جنس پشت گوشی Samsung S26 ،Gorilla Glass Victus 2 و گوشی Sony Xperia 1 IV از شیشه ای (Gorilla Glass Victus)، و جنس قاب هر دو نیز آلومینیوم (aluminum) است.با توجه به اطلاعات در دسترس، در مجموع جنس بدنه گوشی سونی Sony Xperia 1 IV بهتر از سامسونگ Samsung S26 می باشد.
بطور تخصصی از لحاظ مقاومت بدنه نیز، با اطلاعاتی که در دسترس می باشد، می توان گفت گوشی Sony Xperia 1 IV با حالت IP65/IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 mins) مقاومت بهتری نسبت به بدنه گوشی Samsung S26 با حالت IP68 مقاوم در برابر گرد و غبار / آب (تا 1.5 متر و مدت 30 دقیقه) دارد.
با این توضیحات می توانیم بگوییم که بصورت کلی بدنه گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 بهتر از گوشی سونی Sony Xperia 1 IV است.
صفحه نمایش
Dynamic LTPO AMOLED 2X, حداکثر روشنایی 2600 nits, 120 Hz, HDR10+
بهتر
OLED, 120 Hz, HDR BT.2020,
6.3 اینچ, 96.5 سانتیمتر مربع ( نسبت صفحه به بدنه 90%~ )
6.5 اینچ, 98.6 سانتیمتر مربع ( نسبت صفحه به بدنه 84.2%~ )
بزرگ تر
2340 × 1080 پیکسل, نسبت(Ratio) 19.5:9, چگالی 411~ ppi(پیکسل در اینچ)
3840 × 1644 پیکسل, نسبت(Ratio) 21:9, چگالی 643~ ppi(پیکسل در اینچ)
وضوح تصویر بهتر
Corning Gorilla Glass Victus 2
مناسب تر
Corning Gorilla Glass Victus
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، صفحه نمایش Samsung Galaxy S26 نسبت به Sony Xperia 1 IV کیفیت بهتری دارد.
نوبت به صفحه نمایش ها می رسد. جایی که می تواند تصمیم شما را برای خریدن یا نخریدن یک گوشی، تغییر دهد. ابطحی شاپ بطور تخصصی بین بیش از 1000 مدل گوشی، صفحه نمایش این دو گوشی رو مورد بررسی قرار داده است. صفحه نمایش گوشی Samsung Galaxy S26 از نوع Dynamic LTPO AMOLED 2X, حداکثر روشنایی 2600 nits, 120 Hz, HDR10+ بوده و نسبت به Sony Xperia 1 IV با صفحه نمایش OLED, 120 Hz, HDR BT.2020, بهتر است.اندازه صفحه نمایش گوشی Sony Xperia 1 IV تقریبا 6.5 اینچ است که حدودا 0.2 اینچ بزرگتر از گوشی Samsung S26 است و اختلاف به راحتی دیده نمی شود.
نکته ی بعدی در مورد صفحه نمایش گوشی ها، مساحت آن هاست.شاید برای خیلی ها مهم نباشد، اما خوب است بدانید که مساحت صفحه نمایش گوشی Sony Xperia 1 IV تقریبا 98.6 سانتیمتر مربع است که حدودا 2.1 سانتیمتر مربع بزرگتر از گوشی Samsung S26 است و اختلاف خیلی کم است.
وضوح تصویر یا همان رزولیشن(resolution) گوشی Sony Xperia 1 IV برابر 3840 × 1644 پیکسل, نسبت(Ratio) 21:9, چگالی 643~ ppi(پیکسل در اینچ) است که از گوشیSamsung S26 با 2340 × 1080 پیکسل, نسبت(Ratio) 19.5:9, چگالی 411~ ppi(پیکسل در اینچ) بالاتر است و دقت بالاتری دارد.
بطور کلی در مورد صفحه نمایش های این دو گوشی می توان گفت صفحه نمایش گوشی سونی Sony Xperia 1 IV به مراتب از صفحه نمایش گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 بهتر است.
بستر (Platform)
اندروید (Android 16, One UI 8.5)
بروزتر
اندروید (Android 12), قابل بروزرسانی به اندروید (Android 13)
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 نانومتر) - US/CN
Exynos 2600 (2 نانومتر) - ROW
Exynos 2600 (2 نانومتر) - ROW
کارایی بهتر
Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 نانومتر)
هشت هسته(Octa-Core)
[ 2× 4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L, 6× 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M ] - US/CN
ده هسته
[ 1× 3.8 GHz C1‑Ultra, 3× 3.25 GHz C1‑Pro, 6× 2.75 GHz C1‑Pro ] - ROW
[ 2× 4.74 GHz Oryon V3 Phoenix L, 6× 3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M ] - US/CN
ده هسته
[ 1× 3.8 GHz C1‑Ultra, 3× 3.25 GHz C1‑Pro, 6× 2.75 GHz C1‑Pro ] - ROW
هسته اصلی قوی تر
هسته های بیشتر
هشت هسته(Octa-Core)
[ 1× 3 GHz Cortex X2, 3× 2.5 GHz Cortex A710, 4× 1.8 GHz Cortex A510 ]
[ 1× 3 GHz Cortex X2, 3× 2.5 GHz Cortex A710, 4× 1.8 GHz Cortex A510 ]
Adreno 840 - US/CN
Xclipse 960 - ROW
Xclipse 960 - ROW
کارایی بیشتر
Adreno 730
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، ساختار پردازشی Samsung Galaxy S26 نسبت به Sony Xperia 1 IV کیفیت بهتری دارد.
در این قسمت، میخواهیم پلتفرم های این دو گوشی را بطور تخصصی و دقیق بررسی کنیم.. ابتدا نگاهی به سیستم عامل های این دو گوشی می اندازیم. همانطور که می دانید، برخی از سیستم عامل ها از لحاظ کارایی قابل مقایسه دقیق نیستند، مثل اندروید با iOS. با این حال بررسی ما نشان می دهد که سیستم عامل گوشی Samsung S26 که اندروید (Android 16, One UI 8.5) است، از سیستم عامل گوشی Sony Xperia 1 IV با اندروید (Android 12), قابل بروزرسانی به اندروید (Android 13) عملکرد قابل قبول تری دارد. بخش مهم بعدی، چیپست(Chipset) است که گوشی Samsung S26 با داشتن چیپست Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 نانومتر) - US/CNExynos 2600 (2 نانومتر) - ROW از چیپست گوشی Sony Xperia 1 IV با Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 نانومتر) قدرت بیشتری دارد.
اگر بخواهیم در مورد پردازنده(CPU) گوشی ها صحبت کنیم، می توانیم آن ها را از دو جنبه مورد ارزیابی قرار دهیم. جنبه اول، تعداد هسته های هر پردازنده است که در اینجا پردازنده گوشی Samsung S26 با داشتن 10 هسته، 2 هسته بیشتر از پردازنده گوشی Sony Xperia 1 IV دارد.این اختلاف تعداد هسته، موجب تفاوت کارایی پردازنده ها می شود.جنبه دوم، فرکانس پردازنده است. گزینه ای که قدرت پردازشگر گوشی ها را نشان می دهد. در این قسمت، بهترین هسته با بالاترین فرکانس را برای مقایسه انتخاب می کنیم. هسته اصلی گوشی Samsung S26 با فرکانس 4.74 گیگاهرتزی، با اختلاف حدودا 1.74 از هسته اصلی گوشی Sony Xperia 1 IV بسیار بهتر عمل می کند.در مورد پردازنده گرافیکی آن ها نیز باید بگوییم که گوشی Samsung S26 با داشتن پردازنده گرافیکی Adreno 840 - US/CN
Xclipse 960 - ROW عملکرد بهتری نسبت به پردازنده گرفیکی Adreno 730 در گوشی Sony Xperia 1 IV دارد.
در کل میشه گفت، پلتفرم گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 کارایی بهتری نسبت به گوشی سونی Sony Xperia 1 IV دارد.
حافظه
microSDXC (شیار اشتراکی)
مناسب تر
256GB 12GB RAM
512GB 12GB RAM
512GB 12GB RAM
256GB 12GB RAM
512GB 12GB RAM
512GB 12GB RAM
UFS 4.X
سرعت انتقال اطلاعات بهتر
UFS 3.X
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، بطور کلی حافظه و رم گوشی Samsung Galaxy S26 نسبت به گوشی Sony Xperia 1 IV بهتر است.
حال میخواهیم گوشی ها را از لحاظ حافظه داخلی و رم بررسی کنیم.بررسی را در دو بخش انجام می دهیم. بخش اول، تنوع حافظه است که دست شما را برای خرید مدل انتخابی بازتر می گذارد. برای این دو گوشی، تنوع حافظه از لحاظ تعداد، یکی است و هر دو دارای 2 مدل مختلف هستند. هر دو دارای مدل های 256GB 12GB RAM و 512GB 12GB RAM می باشند. از لحاظ ظرفیت نیز با توجه به بالاترین مدل هر گوشی، ظرفیت حافظه هر دو با هم برابر است. و نکته ی آخر در مورد حافظه ها، استاندارد آن هاست که برای گوشی Samsung S26 استاندارد UFS 4.X نسبت به گوشی Sony Xperia 1 IV با استاندارد UFS 3.X عملکرد بهتری دارد.با این توضیحات می تونیم بگیم که در مجموع حافظه گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 به مراتب بهتر از گوشی سونی Sony Xperia 1 IV می باشد.
دوربین
سه تایی
50 مگاپیکسل(WIDE), f/1.8, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.0µm, 1/1.56"
10 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.4, 67 mm, OIS, PDAF, 1.0µm, 1/3.94"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, 13 mm, dual pixel PDAF, 1.4µm, 1/2.55"
50 مگاپیکسل(WIDE), f/1.8, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.0µm, 1/1.56"
10 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.4, 67 mm, OIS, PDAF, 1.0µm, 1/3.94"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, 13 mm, dual pixel PDAF, 1.4µm, 1/2.55"
پنج تایی
12 مگاپیکسل(WIDE), f/1.7, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.8µm, 1/1.7"
0.3 مگاپیکسل(Depth), TOF 3D, TOF 3D
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.3, 85 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.8, 125 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, ˚124, 16 mm, dual pixel PDAF, 1/2.5"
12 مگاپیکسل(WIDE), f/1.7, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.8µm, 1/1.7"
0.3 مگاپیکسل(Depth), TOF 3D, TOF 3D
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.3, 85 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.8, 125 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, ˚124, 16 mm, dual pixel PDAF, 1/2.5"
دوربین به مراتب بهتر
LED flash, panorama, auto-HDR, Best Face
امکانات بهتر
LED flash, panorama, HDR, Zeiss optics, eye tracking, Zeiss T* lens coating
8K@30fps, 8K@24fps, 4K@60fps, 4K@30fps, 1080p@240fps, 1080p@120fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps
کیفیت بهتر
4K@120fps, 4K@60fps, 4K@30fps, 5-axis gyro-EIS, 1080p@120fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps, 4K@25fps, 4K@24fps
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، امکانات و کیفیت دوربین Sony Xperia 1 IV نسبت به Samsung Galaxy S26 بهتر است.
در ادامه به بررسی دقیق و تخصصی دوربین های این دو گوشی از بین بیش از 2000 مدل دوربین در سایت ابطحی شاپ می پردازیم عملکرد دوربین برای بسیار از کاربران اهمیت ویژه ای دارد. با توجه به اطلاعاتی که از سایت تخصصی و معتبر GSMArena.com(جی اس ام)، در دست داشتیم.گوشی Sony Xperia 1 IV با دوربین پنج تایی12 مگاپیکسل(WIDE), f/1.7, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.8µm, 1/1.7"
0.3 مگاپیکسل(Depth), TOF 3D, TOF 3D
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.3, 85 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.8, 125 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1/3.5"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, ˚124, 16 mm, dual pixel PDAF, 1/2.5"
توانایی بیشتری نسبت به گوشی Samsung Galaxy S26 با دوربین سه تایی
50 مگاپیکسل(WIDE), f/1.8, 24 mm, OIS, dual pixel PDAF, 1.0µm, 1/1.56"
10 مگاپیکسل(Telephoto), f/2.4, 67 mm, OIS, PDAF, 1.0µm, 1/3.94"
12 مگاپیکسل(Ultrawide), f/2.2, 13 mm, dual pixel PDAF, 1.4µm, 1/2.55"
دارد. امکانات دوربین هر دو گوشی LED flash و panorama است گوشی Samsung S26 قابلیت auto-HDR و Best Face گوشی Sony Xperia 1 IV قابلیت HDR و Zeiss optics و eye tracking و Zeiss T* lens coating را نیز دارد. با این اوصاف امکانات دوربین Samsung S26 بهتر از Sony Xperia 1 IV می باشد.
کیفیت فیلمبرداری دوربین هر دو گوشی 4K@60fps و 4K@30fps و 1080p@120fps و 1080p@60fps و 1080p@30fps است گوشی Samsung S26 کیفیت 8K@30fps و 8K@24fps و 1080p@240fps گوشی Sony Xperia 1 IV کیفیت 4K@120fps و 5-axis gyro-EIS و 4K@25fps و 4K@24fps را نیز پشتیبانی می کند. با این اوصاف کیفیت فیلمبرداری Samsung S26 بهتر از Sony Xperia 1 IV است. در مجموع می توان گفت دوربین ،فیلم ها و عکس های گوشی سونی Sony Xperia 1 IV کیفیت بهتری از دوربین گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 دارد.
دوربین سلفی
تکی
12 مگاپیکسل(WIDE), f/2.2, 26 mm, dual pixel PDAF, 1.12µm, 1/3.2"
12 مگاپیکسل(WIDE), f/2.2, 26 mm, dual pixel PDAF, 1.12µm, 1/3.2"
تکی
12 مگاپیکسل(WIDE), f/2, 24 mm, 1.25µm, 1/2.9"
12 مگاپیکسل(WIDE), f/2, 24 mm, 1.25µm, 1/2.9"
دوربین به مراتب بهتر
HDR, HDR10+
امکانات بهتر
HDR
4K@60fps, 4K@30fps, 1080p@30fps
کیفیت بهتر
4K@30fps, 5-axis gyro-EIS, 1080p@60fps, 1080p@30fps
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، امکانات و کیفیت دوربین سلفی Samsung Galaxy S26 نسبت به Sony Xperia 1 IV بهتر است.
در مورد دوربین های سلفی هم، گوشی Sony Xperia 1 IV با دوربین سلفی تکی12 مگاپیکسل(WIDE), f/2, 24 mm, 1.25µm, 1/2.9"
قدرت بیشتری نسبت به گوشی Samsung Galaxy S26 با دوربین سلفی تکی
12 مگاپیکسل(WIDE), f/2.2, 26 mm, dual pixel PDAF, 1.12µm, 1/3.2"
دارد. امکانات دوربین سلفی هر دو گوشی HDR است گوشی Samsung S26 قابلیت HDR10+ را نیز دارد. با این اوصاف امکانات دوربین سلفی Samsung S26 بهتر از Sony Xperia 1 IV می باشد.
کیفیت فیلمبرداری دوربین سلفی هر دو گوشی 4K@30fps و 1080p@30fps است گوشی Samsung S26 کیفیت 4K@60fps گوشی Sony Xperia 1 IV کیفیت 5-axis gyro-EIS و 1080p@60fps را نیز پشتیبانی می کند. با این اوصاف کیفیت فیلمبرداری سلفی Samsung S26 بهتر از Sony Xperia 1 IV است. در مجموع می توان گفت دوربین سلفی گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 کیفیت بهتری از دوربین سلفی گوشی سونی Sony Xperia 1 IV دارد.
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، خروجی صدای Sony Xperia 1 IV نسبت به Samsung Galaxy S26 با کیفیت تر است.
ارتباطات
tri-band, Wi-Fi Direct, Wi-Fi 802.11 6e/7/a/ac/b/g/n
پشتیبانی از پهنای باند بهتر
Wi-Fi Direct, DLNA, tri-band, Wi-Fi 802.11 6e/a/ac/b/g/n
5.4, LE, A2DP
5.2, LE, A2DP, aptX HD, aptX Adaptive
تکنولوژی بهتر
دارد , GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, GPS
دارد ,
دارد ,
USB 3.2 Type-C, USB 0 OTG, USB 1.2 Display Port
مناسب تر
USB 3.2 Type-C, USB 1 video output, USB 0 OTG
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، امکانات ارتباطی Sony Xperia 1 IV نسبت به Samsung Galaxy S26 مناسب تر است.
بخش بعدی برای بررسی، ارتباطات این دو گوشی است. ابطحی شاپ بصورت تخصصی این بخش را نیز مورد بررسی قرار داده است. در مورد ارتباطات بیسیم یا همان WLAN هر دو گوشی دارای tri-band و Wi-Fi Direct هستند. گوشی Samsung S26 قابلیت Wi-Fi 802.11 6e/7/a/ac/b/g/n گوشی Sony Xperia 1 IV قابلیت DLNA و Wi-Fi 802.11 6e/a/ac/b/g/n را نیز پشتیبانی می کند. همانطور که می بینید، امکانات بیسیم گوشی Samsung S26 از گوشی Sony Xperia 1 IV بیشتر است.در مورد بلوتوث هم گوشی Sony Xperia 1 IV بلوتوث نوع 5.2, LE, A2DP, aptX HD, aptX Adaptive که از گوشی Samsung S26 با بلوتوث نوع 5.4, LE, A2DP عملکرد بهتری دارد. GPS یا مکان نمای مشترک هر دو گوشی معمولی و GLONASS و GALILEO و BDS و QZSS و GPS می باشد. هر دو گوشی NFC هم دارند. هر دو گوشی Infrared هم دارند. هر دو گوشی رادیو هم دارند. در مورد اتصال USB که کابل شارژر هم معمولا از این اتصال استفاده می کند هر دو گوشی از اتصال USB 3.2 Type-C و USB 0 OTG استفاده می کنند. گوشی Samsung S26 درگاه USB 1.2 Display Port گوشی Sony Xperia 1 IV درگاه USB 1 video output را نیز پشتیبانی می کند. پس اتصال USB گوشی Samsung S26 از گوشی Sony Xperia 1 IV بهتر است. در مجموع در مورد ارتباطات این گوشی های می توانیم بگوییم که گوشی سونی Sony Xperia 1 IV ارتباطات بیشتری نسبت به سامسونگ Samsung Galaxy S26 را پشتیبانی می کند.
امکانات
اثر انگشت(در زیر صفحه ، اولتراسونیک)
accelerometer (شتاب سنج)
gyro(ژیروسکوپ)
proximity(مجاورت)
compass(قطب نما)
barometer(فشارسنج)
accelerometer (شتاب سنج)
gyro(ژیروسکوپ)
proximity(مجاورت)
compass(قطب نما)
barometer(فشارسنج)
حسگرهای کاراتر
اثر انگشت(کنار گوشی)
accelerometer (شتاب سنج)
gyro(ژیروسکوپ)
proximity(مجاورت)
compass(قطب نما)
barometer(فشارسنج)
color spectrum (طیف رنگ)
accelerometer (شتاب سنج)
gyro(ژیروسکوپ)
proximity(مجاورت)
compass(قطب نما)
barometer(فشارسنج)
color spectrum (طیف رنگ)
Samsung Wireless DeX (desktop experience support)
Samsung DeX
Samsung DeX
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد، حسگرها و قابلیت های اضافه تر Samsung Galaxy S26 نسبت به Sony Xperia 1 IV بهتر است.
بخش دیگری که به کارا بودن گوشی کمک بسیار می کند، حسگر ها هستند جایی که این گوشی ها دارای حسگرهای مشترک accelerometer (شتاب سنج) و gyro(ژیروسکوپ) و proximity(مجاورت) و compass(قطب نما) و barometer(فشارسنج) هستند. گوشی Samsung S26 حسگر اثر انگشت(در زیر صفحه ، اولتراسونیک) گوشی Sony Xperia 1 IV حسگر اثر انگشت(کنار گوشی) و color spectrum (طیف رنگ) را نیز پشتیبانی می کند. با توجه به حسگرهای دو گوشی، حسگرهای Samsung S26 نسبت به Sony Xperia 1 IV کاراتر هستند. قابلیت ها دیگر ایم گوشی ها عبارت است از Samsung Wireless DeX (desktop experience support) و Samsung DeX برای گوشی Samsung S26 . قابلیت های اضافه Samsung S26 بیشتر از Sony Xperia 1 IV است.
باطری
4300 mAh(میلی آمپر), Li-Po, غیرقابل جابجایی
5000 mAh(میلی آمپر), Li-Po, غیرقابل جابجایی
باطری بهتر
ظرفیت بیشتر
Fast charging (شارژ سریع) 25W
Qi magnetic fast wireless charging 15W
USB Power Delivery 3.0
شارژ برعکس بی سیم 4.5W
Qi magnetic fast wireless charging 15W
USB Power Delivery 3.0
شارژ برعکس بی سیم 4.5W
شارژر بهتر
Wireless charging (شارژ بی سیم) 15W
Fast charging (شارژ سریع) 30W
شارژ برعکس بی سیم 4.5W
Fast charging (شارژ سریع) 30W
شارژ برعکس بی سیم 4.5W
●
بررسی تخصصی ابطحی شاپ نشان می دهد در مجموع باطری و شارژر Sony Xperia 1 IV نسبت به Samsung Galaxy S26 بهتر است.
می رسیم به یکی از مهمترین بخش های مقایسه یعنی باطری. ابطحی شاپ باطری این دو گوشی را بصورت کاملا تخصصی بررسی کرده است. باطری گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 برابر 4300 mAh(میلی آمپر), Li-Po, غیرقابل جابجایی و گوشی سونی Sony Xperia 1 IV برابر 5000 mAh(میلی آمپر), Li-Po, غیرقابل جابجایی هستند.جاییکه باطری گوشی Sony Xperia 1 IV با 5000 میلی آمپر، حدودا 700 میلی آمپر بیشتر از باطری گوشی Sony Xperia 1 IV ظرفیت داره. ولی بخاطر نوع باطری، گوشی Sony Xperia 1 IV کمی بهتره.شارژر گوشی Samsung S26 از نوع Fast charging (شارژ سریع) 25WQi magnetic fast wireless charging 15W
USB Power Delivery 3.0
شارژ برعکس بی سیم 4.5W است. نوع شارژر گوشی Sony Xperia 1 IV هم Wireless charging (شارژ بی سیم) 15W
Fast charging (شارژ سریع) 30W
شارژ برعکس بی سیم 4.5W می باشد. میشه گفت شارژر گوشی Samsung S26 از شارژر گوشی Sony Xperia 1 IV بهتر است.
با بررسی تخصصی بین باطری این دو گوشی، بطور کلی شارژر و باطری گوشی سونی Sony Xperia 1 IV نسبت به گوشی سامسونگ Samsung Galaxy S26 مناسب تر است.
سایر اطلاعات
مشکی
سفید
آبی آسمونی
طلایی صورتی
بنفشه کبالت
سایه نقره ای
سفید
آبی آسمونی
طلایی صورتی
بنفشه کبالت
سایه نقره ای
تنوع رنگ بیشتر
مشکی
سفید
بنفش
سفید
بنفش
SM-S942B, SM-S942B/DS, SM-S942U, SM-S942U1, SM-S942W, SM-S942N, SM-S9420, SM-S942E, SM-S942E/DS
XQCT62-B, XQCT54, XQCT54C0V.YD, XQCT54C0B.YD, XQCT54C0W.YD, XQCT54C0V.EEAC, XQCT54C0B.EEAC, XQ-CT72, XQ-CT54
1.19 W/kg (سر), 1.20 W/kg (بدن)
1.21 W/kg (سر), 1.10 W/kg (بدن)
اگر بخواهیم درباره رنگ های این گوشی ها صحبت کنیم، باید بگوییم که هر دو گوشی دارای رنگ مشکی و سفید هستند. گوشی Samsung S26 رنگ آبی آسمونی و طلایی صورتی و بنفشه کبالت و سایه نقره ای را هم دارد. گوشی Sony Xperia 1 IV رنگ بنفش را نیز دارد. تنوع رنگ گوشی Samsung S26 بیشتر از Sony Xperia 1 IV است.
●
نتیجه مقایسهسایت ابطحی شاپ با بررسی تخصصی بیش از 1000 گوشی، و بر اساس اطلاعات موجود معتقد است که، گوشی Sony Xperia 1 IV از Samsung Galaxy S26 بهتر می باشد.
برای مشاهده مشخصات دقیق گوشی ها، می توانید به صفحه های رسمی Samsung Galaxy S26 و
Sony Xperia 1 IV در GSMArena مراجعه کنید.
Sony Xperia 1 IV
Samsung Galaxy S23 Ultra
Sony Xperia 5 IV
Sony Xperia 1 IV
Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S25 FE
Sony Xperia 1 IV
Xiaomi Poco X5 Pro
